Dbanie o zęby podczas leczenia

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

O zęby w trakcie leczenia ortodontycznego należy dbać szczególnie. Elementy aparatu niestety sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych, dlatego musimy poświęcić więcej czasu na higienę. Po każdym posiłku wszystkie powierzchnie zarówno zębów, jak i aparatu trzeba starannie oczyścić. Służą do tego akcesoria takie jak specjalne szczoteczki, wyciorki, pasty, czy płyny do płukania ust.

Ze względu na wielkość główki pomocna będzie szczoteczka elektryczna. Jej specjalnie zaprojektowany do aparatów kształt, ilość obrotów oraz ruchów jest zdecydowanie lepszym wyborem niż szczoteczka manualna. Pozwala uzyskać większą precyzję i dokładność. Jednak tylko stosowanie jej razem z dodatkowymi środkami czyszczącymi takimi jak wyciorki, nitki czy irygatorem zapewni nienaganną higienę jamy ustnej.

Dbałość o higienę w tym szczególnym czasie pomoże uniknąć ewentualnych komplikacji i przyczynić się do sprawnego wyleczenia wady ortodontycznej. Należy również pamiętać, że oprócz wizyt u ortodonty konieczne są również regularne wizyty kontrolne (co 6 miesięcy) u stomatologa.