Zalecenia dietetyczne

Jakie są zalecenia dietetyczne podczas nosdzenia aparatu ortodontycznego?

Stały aparat ortodontyczny nie przeszkadza w jedzeniu. Należy jednak unikać pewnych produktów, aby go nie uszkodzić i skutecznie zadbać o higienę jamy ustnej.

Zaliczymy do nich wszelkie produkty twarde takie jak np. jabłka, gruszki, marchewka, suchary, twarde słodycze, orzechy, itp. Utrudniające higienę są również ciągnące i oklejające zęby słodycze (np. toffi, krówki), czy próchnicotwórcze (dosładzane soki owocowe, słodkie napoje gazowane, słodycze itp.). podczas noszenia aparatu nie zaleca się żucia gumy.

Warto także zwrócić uwagę na możliwość przebarwienia elementów aparatu (elastycznych ligatur) produktami, które zawierają silne barwniki. Mogą to być: buraki, czerwona papryka, wiśnie, czarne porzeczki, jagody, kawa (nawet z mlekiem), herbata, czerwone wino oraz palenie tytoniu. Zamki i łuk najczęściej nie ulegają przebarwieniom, może się jednak pojawić na nich nalot spowodowany wymienionymi powyżej czynnikami, łatwo go jednak usunąć podczas oczyszczania zębów.

Aparatów ruchomych nie należy nosić Podczas jedzenia, z wyjątkiem nielicznych przypadków o których poinformuje sam ortodonta.